Údržba trampolíny

K údržbě trampolíny bych ráda věnovala dnešní článek. Všichni si přejeme, když si pořídíme trampolínu, aby nás bavila celé dlouhé roky. Taky si přejeme, aby trampolína pořád dobře vypadala, ale především – aby byla stále bezpečná. Vzhled, životnost a bezpečnost se, zvláště u levnějších trampolín, časem bohužel v mnoha případech ztrácí (čím méně kvalitní, tím většinou dříve). Nechci házet všechny nekvalitní trampolíny do jednoho pytle, ale je vcelku pochopitelné, že nekvalitní materiály neposkytují řádnou, natožpak dlouhodobou bezpečnost. Konstrukce trampolíny z nekvalitních materiálů velmi brzy podléhá i menšímu náporu při používání, není odolná vůči povětrnostním vlivům a často neposkytuje dostatečnou stabilitu celé trampolíně. Kvalitní by měly být všechny součásti trampolíny, nejen konstrukce. Nicméně nemusíte se bát, i kvalitní trampolína se dnes dá sehnat za rozumné peníze. Pokud si vyberete kvalitní trampolínu a budete o ni dobře pečovat, bude vám dělat dlouho radost.

Co tedy dodat k údržbě trampolíny?

1) pořiďte si ochranné sítě, plachtu i kotvící sadu

Trampolína s ochrannou sítí je nejen bezpečnější, ale také praktičtější. Prodávají se dva druhy sítí. Spodní (která se umístí kolem trampolíny ve spodní části) a vrchní (zabraňuje výskoku z bezpečné zóny. Spodní síť zároveň znemožňuje zvířatům lézt pod trampolínu a poškozovat ji. Zároveň brání také listům a jinému nepořádku dostávat se pod trampolínu. Proti listům, poletujícím obalům a dalšímu nepořádku funguje stejně dobře i vrchní síť. Skákací plochu chrání před povětrnostními vlivy a rozmary počasí plachta. Kvalitní kotvící sada je sice určena především pro bezpečnost a stabilitu trampolíny, ale zároveň ji drží na místě i pro případy již uvedených zhoršených povětrnostních vlivů, kdy do značné míry zabraňuje cestování lehčí trampolíny po zahradě (upozorňuji, že do určité míry, neobvyklý hurikán, který odnáší domy vám samozřejmě nejspíš sebere trampolínu i s kotvící sadou).

2) Neumisťujte zvířata na trampolínu

Trampolína není určena pro zvířata. Uvědomte si, že v mnoha případech mají drápy, zuby a chuť demolovat. Nemluvě o možném znečištění trampolíny močí, fekáliemi a nečistotami, které z nich opadají. Zvířata držte i od plachty, kterou se trampolína v době, kdy se nevyužívá, pokrývá.

3) Před skákáním

Před skákáním si zujte boty, odložte mimo trampolínu všechny ostré a vyčnívající předměty.

4) Preventivní kontrola

Před každým použitím trampolíny zkontrolujte všechny její části. Nic by nemělo chybět, trampolína by neměla být výrazně opotřebená (z bezpečnostního hlediska) a neměla by ze stejného důvodu být ani nijak poškozená.

 

Pár slov nakonec

Trampolína vlastně žádnou velkou údržbu nevyžaduje. Pokud přes ní občas hodíte plachtu, bude to dobře, ale jinak stačí je povrch smést koštětem, případně přejet navlhčeným hadrem. Řádná kontrola konstrukce také nezabere víc než deset minut.