Teplé a studené barvy

Podle působení na smysly člověka rozlišujeme barvy na teplé, studené a neutrální. Využít povědomí o smyslu a působení barev lze využít například při výběru barev na zdi místnosti, některé barvy jsou příjemné, některé méně, některé prostor opticky zvětšují, jiné naopak změnší. Využít tyto barvy lze také například, když chcete věšet zastaralé či moderní obrazy na stěnu. Moderní obrazy, zvláště abstraktní obrazy jsou perfektním testem vašeho citu pro barvy. Při pohledu na obraz můžete zkusit určit, jestli jeho barevnost je podle vás teplá či studená, i v jaké míře. Stejně tak můžete ozkoušet svůj cit při prohlížení módních magazínů, kde kombinace oblečení, bot a šperků se téměř vždy řídí mimo jiné teorií barev (jestli dané modelce či modelovi sluší více teplé barvy, studené barvy, s jakými neutrálními je mohou kombinovat…).

Mezi základní teplé barvy patří žlutá a červená, dále prakticky všechny barvy s příměsí (oranžová, hnědá…). Žlutá, nejspíš pro svoji symboliku – slunce, působí teple a s její příměsí se odstíny barev většinou stávají teplými. Ukázkou je například právě oranžová či hnědá barva. Modrá naopak působí chladně, je to barva zimy, nebe, vody, samoty a odcizení. S její příměsí se barvy stávají chladnějšími pro lidské smysly.

Teplé barvy, jako již zmíněná žlutá, oranžová, červená a jejich odstíny působí pozitivně, povzbudivě a živě. Barvy tohoto typu jsou dynamické a energické, povzbuzují a působí dobře i na chuť k jídlu. Studené barvy jako modrá, zelená, fialová a odstíny těchto barev (zvláště ty, co více směřují k modré) uklidňují.Podporují soustředění, nejspíš pro své uklidňující účinky, kdy narozdíl od teplých barev podporují klid mysli.

Šedá, černá a bílá barva jsou barvy neutrální. V módě i aranžování platí, že teplé barvy i studené barvy se zpravidla dají kombinovat s barvami neutrálními, nikoli však mezi sebou.