Obrazy na plátně

Podklad pro obraz je velmi důležitý. Každý podklad má například jinou savost barev, jinak na něm barvy působí, různé podklady mají různou strukturu a jsou samozřejmě i cenově rozdílné. Oblíbené jsou obrazy na plátně. Plátno je oblíbené zvláště pro svou unikátní strukturu, dále pro kvalitu, přenosnost (lze jej srolovat, pokud není již napnuté na rámu) i přiměřenou stálost.

Co je plátno?

Plátno je tkanina, textilie. Při její výrobě, tedy tkaní, se využívá křížení osnovy a útku. Plátna se v dnešní době vyrábí obvykle z bavlny, ale je možné použít i materiál jako konopí či len, což ale plátno činí o poznání tužším než je plátno z bavlny. Lněná a konopná plátna byla velmi oblíbená a často používaná především v dřívějších dobách. Jistě jste slyšeli o plátěných oděvech. V dnešní době je velmi oblíbené tužší plátno (již zmíněné lněné nebo konopné) jako podklad pro malbu, a to nejčastěji malbu za pomoci olejových barev. Výsledným obrazům plátno propůjčuje svoji strukturu, která pod slabšími nánosy barev vystupuje na povrch.

Struktura plátna je pro obrazy natolik oblíbená, že se v dnešní době nabízí například i tisk na plátno nebo na napodobeninu plátna.

Příprava pro malbu

Plátno určené pro malbu se napíná na rám a před použitím je třeba jej natřít základem, který tvoří kombinace klihu a plavená křída. Toto již připravené „šepsované“ plátno se dá bez větších potíží zakoupit ve specializovaných obchodech s uměleckými potřebami.

Obrazy na plátně

Pokud si chcete obrazy na plátně přímo koupit hotové, máte nepřeberné množství barevných kombinací, různých velikostí i námětů. Vybrat si tedy můžete snadno obraz, který se hodí kamkoli, kam jej chcete umístit.

obraz-plachetnice-v-zari-slunce      abstraktni-obraz-fialovy       obraz-tygr     obraz-kvetu-ruze